Dávkovací a řídící automaty
Nejúčinnější a zároveň nejběžnější dezinfekční látkou používanou při bazénové chemii je chlor. Chlor se používá pro dezinfekci vody již 100 let. Jeho účinky a funkce jsou za tu dobu velmi dobře známé. Jeho výhodou je, že v sobě spojuje dezinfekční i oxidační účinek s reziduálním charakterem.
• používání chloru splňuje požadavky současné legislativy
• chlorová chemie je cenově nejdostupnější
• analytické metody pro zjišťování chloru jsou velmi propracované
• chování chloru ve vodě je výhodné z hlediska regulačního mechanizmu
Co je to volný chlor:
Pojmem volný chlor označujeme sumární koncentraci následujících chlorových sloučenin: chlornanů, kyseliny chlorné a molekulárního chloru. Nejvyšší dezinfekční účinnost má však kyselina chlorná HOCL a molekulární chlor. Obsah volného chloru v bazénové vodě se musí pohybovat v rozsahu 0,3 – 0,6 mg / l podle teploty vody. Jižní státy mají povolené koncentrace do 3 mg/litr. S klesajícím pH se zvyšuje dezinfekční účinnost, ale zároveň se zrychluje i rozklad chlornanu a tím se zvyšuje i spotřeba.
Co je to vázaný chlor:
Tímto pojmem se nazývají sloučeniny chloru vázané na organické sloučeniny. Nejčastější formou vázaného chloru jsou tzv. chloraminy. Ty nejčastěji způsobují typický bazénový zápach. Většina sloučenin vázaného chloru jsou jedovaté, dráždivé a proto je nutné množství vázaného chloru pečlivě sledovat. Hygienický limit pro obsah vázaného chloru je 0,3 mg/litr. Nejjednodušším způsobem, jak se vázaného chloru zbavit, je pravidelná superchlorace ( přechlorování ). Jedná se o rychlerozpustnou formu chlornanu vápenatého. Po jeho aplikaci dojde přechodně k extrémnímu nárůstu koncentrace chloru ve vodě, ale zároveň k úplnému odstranění chloru vázaného. Další možností jak omezit vznik vázaného chloru je instalace podpůrných zařízení, jako jsou ozonizace nebo UV lampy.
Metody chlorové dezinfekce:
Chlor se do vody může dostat několika způsoby. Nejčastější, zejména u malých bazénů, je přímé dávkování chlorové dezinfekce obsahující účinnou látku chlornan sodný. K jejímu dávkování se používají tzv. dávkovací čerpadla. Ta jsou peristaltická ( hadičková ) - vhodná pro menší bazény, nebo membránová pro dávkování většího množství chloru. Stále častěji se začíná používat systém chlorové dezinfekce, kdy chlor získáváme elektrolýzou běžné soli (NaCl ). Ta se nechá rozpustit v bazénové vodě. Stykem slané vody s elektrodami elektrolyzéru pak dojde k uvolnění chloru do vody. Mnoho majitelů těchto zařízení se mylně domnívá, že tento způsob dezinfekce nevyžaduje žádnou regulaci. Výsledek je pak stejný, jako bychom do bazénu nalévali chlorovou dezinfekci jen tak podle oka. U velkých bazénů se pak nadále používá dávkování plynného chloru. Je totiž ze všech zdrojů chloru nejlevnější.
Úprava pH (kyselosti):
Hodnota pH je velmi důležitá pro zajištění funkce dezinfekčních prostředků a zásadní měrou ovlivňuje šetrnost vody vůči vaší pokožce. Má vliv i na korozní účinky. Hodnota pH vyjadřuje kyselost či zásaditost vody a označuje se stupnicí 0 - 14. Hodnotu pH 0 - 7 vykazují látky kyselé a pH 7 - 14 látky zásadité. Bazénová voda by měla mít pH 6,5 – 7,6. Voda s touto hodnotou pH je šetrná k vaší pokožce a zajišťuje dostatečnou účinnost dezinfekčních prostředků. Nejčastěji se pH v bazénové vodě upravuje směrem dolů neboť dávkování dezinfekce pH zvyšuje. Na úpravu se tak nejčastěji používají kapaliny s označením pH-. Jsou to většinou silné kyseliny. Úprava pH směrem nahoru není tak častá a většinou se vyskytuje u venkovních bazénů ošetřovaných kyslíkovou chemií nebo u bazénu ošetřovaných plynným chlorem. Používají se proto přípravky s označením pH+.